pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2631

Do Muzeum Zamkowego trafiła zabytkowa kaseta na tytoń

Najnowszy nabytek Muzeum Zamkowego w Pszczynie, który wzbogacił kolekcję przedmiotów związanych z dziejami ziemi pszczyńskiej to drewniana kasetka zdobiona metalowymi okuciami, która stanowiła prezent od urzędników zatrudnionych w kopalniach dla Książęco-Pszczyńskiej Inspekcji Górniczej w Łaziskach.

Kaseta na tytoń
Kaseta na tytoń · fot. M. Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Informuje o tym tabliczka z grawerowaną dedykacją: "Gewidmet v.d. Fürstl. Pless. Berginspektion Lazisk / im August 1914 / Brade-,Trautscholdsegen-, Heinrichsglück, / u. Prinzengrübe". (Z dedykacją od urzędników / dla Książęco-Pszczyńskiej Inspekcji Górniczej w Łaziskach / w sierpniu 1914 r. /Kopalnie Węgla Kamiennego Brada, Błogosławieństwo Trautscholda, Szczęście Heinricha i Książątko).

Kasetka służyć miała do przechowywania tytoniu. Nowy nabytek trafił teraz do Pokoju myśliwskiego księcia na ekspozycji "Wnętrz XIX i XX-wiecznych" w zamku pszczyńskim. Choć kasetka nie wiąże się bezpośrednio z osobą księcia pszczyńskiego, miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Na podstawie inwentarza zamku z 1915 r. wiadomo, że we wnętrzu tym obok licznych trofeów i przyborów myśliwskich znajdowały się akcesoria do palenia, w tym 30 różnych toreb na cygara, srebrne etui na papierosy oraz drewniana skrzynia, w której przechowywano m.in. różne fajki, lufki do cygar czy popielniczkę.

ar / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.