pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 3356

Szklana zabudowa tarasu - sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu

Materiał partnera:

Szklane tarasy to nowoczesne i komfortowe, domowe strefy relaksu. Otwierają mieszkanie na ogród, w naturalny sposób doświetlają wnętrze, a przy okazji optycznie powiększają zarówno salon, jak i całą bryłę budynku. Często są zielonymi oazami odpornymi na zmiany pór roku oraz miejscami wesołych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Decydując się na wzniesienie takiej konstrukcji - czy to podczas projektowania nowego domu, czy poprzez dobudowanie jej do ścian wzniesionego dużo wcześniej budynku - musimy jednak rozważyć wiele opcji, związanych z systemem szklanych ścian, rodzajem zadaszenia i wewnętrznymi drzwiami tarasu. Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę!

Szklana zabudowa tarasu - sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu


Oranżeria w duchu dawnych pałacyków czy nowoczesny salon? Dwa systemy zabudowyPodstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć decydując się na szklaną zabudowę werandy, brzmi: w jakim stylu ma być ona utrzymana? Producenci szklanych ścian przesuwnych oferują dwa rozwiązania, z których każde jest na swój sposób urokliwe. Pierwsza propozycja to tradycyjny system ramowy, bazujący na wielkoformatowych szybach wprawionych w klasyczne ramy. Funkcjonująca do niedawna jako jedyna dostępna opcja, dziś jest wybierana przede wszystkim przez miłośników stylu retro, pragnących stworzyć aranżację nawiązującą do rustykalnych domków ze szprosami na szybach i drewnianymi okiennicami, wielbicieli shabby chic bądź osoby rozkochane w stylistyce śródziemnomorskiej. Taki system pozwala bowiem na zastosowanie ciekawych zabiegów dekoratorskich, szczególnie, że inwestorzy mogą wybierać pomiędzy ramami z tworzyw sztucznych a tymi z naturalnego drewna o wyrazistym słojowaniu.

szklana-weranda-i-szklany-dach-dobudowoane-do-gotowego-domu-7-1024x768


Druga możliwość to system bezramowy o ścianach z gładkich, niczym nieograniczonych szyb z polerowanymi krawędziami. Doskonale wpisujący się w nowoczesne bryły i minimalistyczne fasady, nadaje on budynkom wizualnej lekkości, a domowników zbliża do natury. Delikatnie zaciera granice między domem a ogrodem, pozwalając użytkownikom cieszyć się szerokim polem widzenia, obejmującym ukwiecone rabaty, korony drzew, a nawet cały horyzont.

W tym przypadku najlepiej dostosować swój wybór do indywidualnych preferencji i naszych prywatnych wyobrażeń o wypoczynkowej przestrzeni.

Taras z widokiem na niebo. Jaki powinien być idealny dach?szklana zabdopwa werandy


Zabudowane tarasy o szklanych ścianach, które wpisuje się w projekt budynku już na etapie planowania całego domu, często są zlokalizowane pod jego dachem, tak jak pozostałe pomieszczenia. Niektórzy inwestorzy decydują się jednak na zadaszenie tarasu wielkoformatowymi szybami, aby zachować jego spójny design i jeszcze bardziej zniwelować granice między zamkniętą przestrzenią a zielenią działki. Jeśli i nam marzy się nowoczesny szklany salon z widokiem na chmury i gwiazdy, warto zawczasu zintegrować go ze specjalną rozsuwaną markizą. Musimy pamiętać, że w upalne dni temperatura w przeszklonych tarasach potrafi osiągnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Co więcej, transparentny dach przepuszcza do środka szkodliwe promieniowanie UV. Sterowana elektrycznie za pomocą włącznika lub pilota, zsuwająca się po prowadnicach, markiza werandowa wysokiej jakości, rozwiązuje ten problem, skutecznie odbijając promienie słońca i chroniąc wnętrze przed wzrostem temperatury.

Oczywiście możemy ograniczyć dopływ promieni słonecznych także w inny sposób - choćby decydując się na zadaszenie z eleganckiego, mlecznego szkła. Taki dach nie pozwoli nam jednak na swobodne obserwowanie nieba, które jest jedną z największych przyjemności płynących z posiadania przeszklonego tarasu.

Wygoda i bezpieczeństwo domowników - tylko z progiem zeroLegnica-szeroka-przeszklona-weranda-ze-szklanym-dachem-2-2-1024x683


Tradycyjne przejścia do strefy wypoczynkowej to miejsca, w których dochodzi z reguły do niebezpiecznych upadków. Wystający nawet na osiem centymetrów próg drzwi tarasowych nieoczekiwanie staje się przeszkodą dla biegnących do ogrodu dzieci. Potrafi być niewidzialnym punktem dla naszych gości, zapatrzonych w piękny krajobraz za szkłem, a nawet pułapką dla gospodarzy, niosących tacę z gorącymi napojami czy szklanymi pucharkami pełnymi lodów. Trzecim aspektem, który powinniśmy rozważyć przy wyborze systemu zabudowy, jest więc obecność tzw. progu zero. Klasyczne zawiasy zastępuje tu wpuszczana w posadzkę szyna, podtrzymująca szybę przesuwną i umożliwiająca jej przesuwanie bez użycia większej siły. To innowacyjne rozwiązanie całkowicie znosi istnienie niepożądanej przeszkody, która - poza groźbą ewentualnych kontuzji - może nastręczać problemów w poruszaniu się także osobom starszym, mającym trudności z podnoszeniem nóg w wyniku przebytych udarów czy chorób. Dzięki przemyślanej konstrukcji, opartej na zastosowaniu opadającej uszczelki, bezprogowe szyby przesuwne pozwalają przy tym zachować termiczną i wodną szczelność, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że za jedno udogodnienie zapłacimy uciążliwością na innym gruncie.

Tarasy to ulubione domowe przestrzenie domowników i miejsca spotkań, w których rodzą się najpiękniejsze wspomnienia. Jeżeli zawczasu przemyślimy kształt naszego szklanego salonu, jadalni z widokiem na ogród czy egzotycznej oranżerii, wkrótce przekonamy się, że ani my, ani nasi goście nie będą chcieli z nich wychodzić!

Powyższych porad udzielili eksperci z firmy ShadowXL, którzy zaprojektują i zbudują wymarzoną przeszkloną werandę, zadaszony taras czy ogród zimowy. ShadowXL to 10 lat doświadczenia, konkurencyjne ceny i najwyższa jakość.