pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 marca 2020
  • 31 marca 2020
  • wyświetleń: 5312

Policja apeluje o korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa"

Aplikacja to szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Pozwala też na mniejsze zaangażowanie policji w kontrolowanie osób objętych izolacją, dzięki czemu funkcjonariusze mogą wykonywać inne zdania, których nie brakuje.

Jesteś objęty kwarantanną? Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji
Jesteś objęty kwarantanną? Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji · fot. Ministerstwo Cyfryzacji


Pszczyńska policja zachęca wszystkie osoby objęte izolacją do korzystania ze specjalnej aplikacji, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Ta bezpłatna i bezpieczna aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz. Ale nie tylko. Pozwala także na podstawową ocenę stanu zdrowia, dostęp do pomocnych w czasie kwarantanny informacji, szybką komunikację ze służbami oraz dostęp do opieki.

- Razem z pszczyńską policją zachęcamy do korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa" m.in. w celu potwierdzania miejsca swojego pobytu. Aplikacja to szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Bądźmy solidarni i odpowiedzialni. Warto sobie pomagać w tym trudnym dla wszystkich czasie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Poprzez aplikację osoby wysyłają zdjęcie do komendy policji. Każdego dnia trzeba zrobić niezapowiedziane jedno lub kilka zdjęć. Osoby te zostaną o to poproszone SMS-em.Wtedy funkcjonariusze nie będą musieli odwiedzać tych mieszkańców, a ten czas będą mogli poświęcić na inne zadania, których obecnie policji nie brakuje. - Zadania związane z kwarantanną są dla nas priorytetowe i angażują sporo naszych sił. Na 232 osoby objęte na dzień dzisiejszy kwarantanną z aplikacji korzysta 46 osób, czyli co piąta osoba. Gdyby więcej osób chciało z niej skorzystać, moglibyśmy wykorzystać patrole do innych zadań, których nie brakuje. To byłoby ułatwienie dla nas wszystkich - mówi insp. Piotr Sidzina, komendant powiatowy policji w Pszczynie.

Głównym obowiązkiem podlegających kwarantannie jest zakaz opuszczania miejsca odbywania kwarantanny. To zapewnia też bezpieczeństwo im i innym osobom, a więc objętym kwarantanną i ich bliskim i sąsiadom.Za złamanie kwarantanny grozi grzywna, ale policjantom nie chodzi o karanie, ale zapewnienie zdrowia mieszkańcom.

Aplikacja służy też do pomocy ludziom objętych kwarantanną. Mają oni możliwość zgłoszenia w miejscowych ośrodkach pomocy społecznej, np. zrobienia zakupów żywności i leki.

Jak zainstalować aplikację?

Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Szczegółowe informacje o aplikacji oraz odpowiedzi na wiele pytań znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja przeznaczona jest tylko dla osób objętych kwarantanną. Jej system połączony jest z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny i nie ma możliwości, by korzystały z niej inne osoby.

Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Uwaga: jeśli pomimo przebywania na kwarantannie po ściągnięciu i próbie instalacji aplikacji wyświetli się komunikat, że Twoich danych nie ma w bazie, nie przejmuj się. Poczekaj na wiadomość SMS od nadawcy "Kwarantanna", która zachęci do ściągnięcia i instalacji aplikacji. Otrzymanie wiadomości SMS jest kluczowe - oznacza, że dane osoby objętej kwarantanną znalazły się w bazie Ministerstwa Cyfryzacji. Dopiero po otrzymaniu wiadomości będziesz mógł dokończyć proces rejestracji.

Osoby korzystające z aplikacji "Kwarantanna domowa" każdego dnia otrzymują wiadomość z prośbą o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie. Prawidłowe wykonanie zadania oznacza potwierdzenie właściwego miejsca pobytu osoby objętej kwarantanną. Ważne, aby w telefonie była wtedy włączona lokalizacja GPS. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.