Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 marca 2020
  • wyświetleń: 3659

Będzie dotacja na kastrację zwierząt właścicielskich w gminie Pszczyna?

Kastracja zwierząt właścicielskich to działanie, które przyczynia się do zminimalizowania bezdomności zwierząt. Fundacja Zwierzęca Arkadia poinformowała, że decyzją burmistrza nie będzie w tym roku dofinansowania gminy Pszczyna do kastracji zwierząt właścicielskich. W związku z tym utworzono zbiórkę internetową zbiórkę na ten cel. W temacie wstrzymania dotacji gminy innego zdania jest jednak burmistrz, który stanowczo dementuje tę informację.

Akcja darmowej kastracji zwierząt właścicielskich była realizowana na terenie gminy Pszczyna od 2018 roku przez Fundację Zwierzęca Arkadia i Urząd Miejski w Pszczynie przy współpracy z przychodnią weterynaryjną. Przez 2 lata była dotowana z budżetu gminy Pszczyna. Władze Fundacji ogłosiły za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w tym roku takiej dotacji nie będzie. W związku z tym rozpoczęto internetową zbiórkę środków. Zbiórka rozpoczęła się 11 marca i potrwa do 10 kwietnia za pośrednictwem internetowej platformy do zbiórek.


Innego zdania w sprawie wycofania się gminy Pszczyna z programu kastracji zwierząt jest jednak burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, który na ten temat wypowiedział się 19 marca podczas sesji Rady Miejskiej.

- Chciałem zdementować internetowy wpis organizacji, z którą współpracujemy. Nieprawdą jest, że całkowicie wycofaliśmy się z dotowania programu kastracji zwierząt właścicielskich. Decyzję w sprawie udzielenia dotacji zawieszono tymczasowo po spotkaniu wiceburmistrz Barbary Sopot-Zembok ze wszystkimi weterynarzami, którzy działają na terenie gminy Pszczyna. Do tej pory zabiegi wykonywała tylko jedna przychodnia weterynaryjna, wybrana w konkursie. Weterynarze poprosili o przeprowadzenie kolejnych postępowań przetargowych i zwiększenie kwoty przeznaczanej na kastrację, ponieważ zapotrzebowanie jest duże. Kolejne spotkanie w tej sprawie było zaplanowane na bieżący tydzień, ale z uwagi na sytuację epidemiczną, nie odbyło się - tłumaczył Dariusz Skrobol. - W najbliższym czasie, jeżeli tylko będzie możliwość, będziemy dopracowywać szczegóły programu kastracji, które przedstawiły zakłady weterynaryjne. W kolejnych miesiącach dalej będziemy prowadzić program - dodał burmistrz.

Jak informują władze Zwierzęcej Arkadii, w poprzednich latach udało się przekonać gminę Pszczyna, że tylko powszechna kastracja ma sens w zwalczaniu zjawiska bezdomności. Fundacja zaproponowała, że przeznaczy tyle samo środków, co gmina. W ten sposób w 2018 roku zarówno gmina, jak i Fundacja przeznaczyły po 4000 złotych. Na początku 2019 roku ponownie urząd przeznaczył na ten cel 4000 złotych, a we wrześniu dołożył jeszcze dodatkowe środki na zabiegi. Łącznie w 2019 Fundacja przeznaczyła ze środków własnych 13 000 złotych na kastrację zwierząt właścicielskich.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.