pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 1 maja 2021
  • 6 maja 2021
  • wyświetleń: 18141

Niezwykły film "Pszczyna - tuż przed wybuchem III powstania śląskiego"

Muzeum Zamkowe w Pszczynie, wpisując się w obchody upamiętniające setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego, przygotowało film o wydarzeniach poprzedzających noc z 2 na 3 maja 1921 roku. Ten dramatyczny zryw niepodległościowy sprawił, że część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski.

Pszczyna - tuż przed wybuchem III powstania śląskiego
Pszczyna - tuż przed wybuchem III powstania śląskiego · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Film przenosi nas sto lat wstecz do ówczesnej Pszczyny i próbuje dokonać rekonstrukcji zdarzeń z ostatnich godzin przed wybuchem powstania. Najpierw odwiedzimy zamek książąt von Pless, gdzie siedzibę miał proniemiecki Związek Wiernych Ojczyźnie Górnoślązaków. Następnie udamy się do Paleji, w której rezydował Powiatowy Kontroler Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej włoski major Caricati. W końcu trafimy do Jankowic pod Pszczyną, aby wziąć udział w ostatniej naradzie sztabu powstańczego pod kierownictwem Stanisława Krzyżowskiego.

Zapraszamy do niezwykłej podróży w czasie zilustrowanej eksponatami i licznymi archiwalnymi zdjęciami.

Film można obejrzeć na kanale Facebook Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.