pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 23 marca 2021
  • wyświetleń: 3642

Pomoc dla uczniów w sytuacji kryzysu psychologicznego

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pszczynie przygotowała cykl spotkań online dla nauczycieli oraz rodziców, by pomóc dzieciom i młodzieży w sytuacji kryzysu psychologicznego. Przedłużająca się izolacja oraz nauka zdalna powodują, że sytuacje kryzysowe się nasilają, a uczniowie tracą motywację do nauki.

Spotkanie z psychologami
Spotkanie z psychologami w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego · fot. Powiat


W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie z zachowaniem reżimu sanitarnego jeszcze przed poszerzeniem ograniczeń na cały kraj odbył się cykl spotkań o tematyce "Dzieci i młodzież w sytuacji kryzysu psychologicznego." Z pedagogami, psychologami szkolnymi i innymi specjalistami zajmującymi się organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach prowadzonych przez wszystkie gminy naszego powiatu oraz przez powiat pszczyński spotkali się wicestarosta Damian Cieszewski i Maryla Cygan, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie.

- Głównym celem spotkań było określenia skali problemów związanych z kryzysem psychologicznym w sytuacji pandemii, a także zaplanowanie działań pomocowych. Podczas spotkań pedagodzy i psychologowie wymienili się metodami pracy, które są skuteczne w pracy z dziećmi w czasie nauki zdalnej lub hybrydowej. Te spotkania pozwoliły wyciągnąć wiele ważnych wniosków, które będą wdrażane w pracy z dziećmi i młodzieżą - mówi wicestarosta Damian Cieszewski. - To bardzo ważne, że w szkołach są zatrudnieni pedagodzy i psychologowie. Ich rola jest dzisiaj nie do przecenienia, ponieważ we współpracy z nauczycielami są w stanie szybko wyłapać problemy i na nie zareagować - dodaje.

Spotkanie z pedagogami w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego
Spotkanie z pedagogami w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego · fot. Powiat


Nauka zdalna z małą przerwą trwa już rok. Psychologowie i pedagodzy biją na alarm. Nasilają się sytuacje kryzysowe, których przyczyną jest wymuszona przez pandemię społeczna izolacja dzieci i młodzieży. - Pogłębiają się trudności dydaktyczne szczególnie u tych dzieci, które już w okresie nauki stacjonarnej w szkole takie problemy przejawiały. Zdolni uczniowie tracą motywację, przestają wysyłać zadania, łączą się tylko na początku lekcji. Nasilają się tendencje lękowe i depresyjne, frustracja oraz apatia - mówi Maryla Cygan, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie.

Na podstawie uzyskanych podczas spotkań informacji Poradnia przygotowała cykl spotkań online dla nauczycieli, na temat wzmacniania motywacji wewnętrznej w pracy z dziećmi i młodzieżą. - Już mamy szeroki odzew ze strony szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Druga oferta została przygotowana dla chętnych rodziców dzieci klas I-III. To możliwość spotkań online, konsultacji z naszymi specjalistami, którzy pomogą rozwiązać problemy - dodaje Maryla Cygan i zaznacza, że informacje w tej sprawie przekazują rodzicom placówki oświatowe.

Spotkanie z pedagogami w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego
Spotkanie z pedagogami w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego · fot. Powiat


Wsparcie w sytuacji kryzysu psychologicznegoPoradnia Psychologiczno-Pedagogiczna to jednostka organizacyjna powiatu pszczyńskiego, która udziela wszechstronnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z potrzebami uczniów, rodziców i nauczycieli. Jej rola jeszcze bardziej wzrosła w czasie pandemii. Specjaliści z poradni prowadzą działalność terapeutyczną, organizują warsztaty online dla nauczycieli i rodziców oraz pomagają dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom w sytuacjach kryzysowych. Niemal od początku pandemii działa również telefoniczna interwencja w sytuacji kryzysu psychologicznego dzieci, młodzieży i każdego, kto potrzebuje wsparcia, czuje się samotny, źle znosi izolację, obawia się utraty pracy, przeżywa silny lęk lub kryzys emocjonalny.

Wsparcia udzielają psychologowie oraz interwenci kryzysowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna:
  • kom. 502 644 363 przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8.00 do 18.00
  • tel. 32 210 37 16 od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 7.30 do 15.30, w piątki do 15.00


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  • można także skorzystać z pomocy psychologa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, tel. 32 449 01 45


Wsparcie w sytuacji kryzysu psychologicznego

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.