pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 19 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1383

Planujesz kupić sprzęt AGD? Sprawdź możliwości sfinansowania zakupu!

Materiał partnera:

Rodzinny obiad się nie udał, bo piekarnik odmówił posłuszeństwa? W zdalnych spotkaniach przeszkadza Ci dźwięk wirującej pralki przypominający start samolotu? Czy może spędzasz czas przy zlewie, bo niesprawna zmywarka zalała podłogę w kuchni? Kupując sprzęt AGD często korzystamy z opcji zakupu na raty. Z jakich innych możliwości możesz skorzystać planując zakup nowego urządzenia AGD? Podpowiadają eksperci mFinanse.

Planujesz kupić sprzęt AGD? Sprawdź możliwości sfinansowania zakupu!


Zakup na raty czy kredyt gotówkowy - co się bardziej opłaca?


 
Kiedy zepsuje nam się pralka czy lodówka, bez których trudno się obyć, jesteśmy zmuszeni kupić nowy sprzęt i to bez względu na to czy nam się to podoba, czy też nie. Jeżeli zakup nie był planowany, to może się zdarzyć, że nie mamy odłożonej gotówki na taki niespodziewany wydatek. Na szczęście jest kilka rozwiązań finansowych, które mogą nam pomóc w zakupie potrzebnego wyposażenia.

Zastanawiając się nad wyborem sposobu finansowania najczęściej porównujemy kredyt ratany i kredyt gotówkowy. Czym w takim razie się różnią?

Przy kredycie ratalnym pośrednikiem między kredytobiorcą a instytucją udzielającą finansowania, najczęściej bankiem, jest sklep. Z jednej strony wiąże się to z bardzo dużą wygodą ponieważ odpowiednie dokumenty wypełniamy podczas wizyty, więc nie musimy przejmować się długimi procedurami. Z drugiej sklep, oferując nam takie rozwiązanie, nie daje nam też wyboru. Często sprzedawca, u którego wybieramy nową lodówkę, współpracuje tylko z jednym bankiem, więc nie będziemy mieć możliwości porównania warunków kredytowania zakupu. W przypadku kredytu gotówkowego wniosek składamy bezpośrednio w banku, możemy więc znaleźć taką ofertę, która najlepiej będzie odpowiadać na nasze potrzeby.
 

Zakup na raty czy kredyt gotówkowy - najważniejsze różnice?


 
Bez względu na to, czy wybierzesz zakup sprzętu AGD na raty czy przez kredyt gotówkowy spłata zobowiązania wiąże się z comiesięcznym oddawaniem części pożyczonej kwoty. Jakie są w takim razie różnice między tymi sposobami finansowania? Do najważniejszych należą:

  • Cel kredytowania - to zasadnicza różnica między kredytem ratalnym a gotówkowym. W przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy, cel na jaki przeznaczymy środki z banku, jest dowolny. W praktyce to oznacza, że jeżeli zepsuta zmywarka zalała podłogę to środki z banku możemy przeznaczyć na zakup nowego sprzętu, ale też na wymianę zniszczonych paneli. W przypadku kredytu ratalnego takiej dowolności nie ma - kwota z kredytu pokrywa tylko zakup wybranego sprzętu.
  • Okres kredytowania - najczęściej oferta banków dotycząca kredytów ratalnych obejmuje okres do 36 miesięcy. W przypadku kredytu gotówkowego te same banki oferują finansowanie, którego spłatę można rozłożyć na dłuższy okres czasu.
  • Kwota zobowiązania - w przypadku kredytów ratalnych maksymalna kwota kredytowania może być dużo niższa niż w przypadku kredytów gotówkowych
  • Oprocentowanie - nawet najbardziej korzystne kredyty gotówkowe wymagają, oprócz spłaty samej pożyczonej kwoty, uregulowanie także prowizji. W przypadku rat 0% kwota, jaką spłacamy, jest rozłożona na konkretna liczbę rat, a sprzedawca zapewnia, ze nie ma w tym kosztów dodatkowych. Czy na pewno tak jest? Raty, nawet 0%, to nadal zobowiązanie zaciągnięte w banku i działa tak samo, jak każdy inny kredyt. Sklep jest pośrednikiem między kupującym a bankiem, a za każdy wniosek także otrzymuje prowizję. Bywa, że cena sprzętu jest też nieco wyższa, ponieważ taka forma zakupu wiąże się z marżą nakładaną przez sklep, który rekompensuje sobie rzeczywiste koszty rozłożenia płatności na raty. W umowie warto zwrócić uwagę na RRSO - Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania - jeśli wynosi ona 0%, raty również będą tak oprocentowane.

 
Przed podjęciem decyzji, jaką opcję finansowania nowego sprzętu AGD się decydujemy, warto przejrzeć wszystkie dostępne możliwości. Skorzystaj z kalkulatora kredytu gotówkowego dostępnego na stronie mFinanse lub skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który pomoże przeanalizować różne oferty.