pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 18 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1533

Badania nad pszczyńskimi żubrami prowadzi SGGW

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj

Zagroda Żubrów we współpracy z Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczestniczym w kolejnym przedsięwzięciu, wzbogacającym wiedzę na temat największego europejskiego ssaka lądowego jakim jest żubr. Przedstawiamy krótką charakterystykę zakresu opracowywanych badań, które trwają w Pokazowej Zagrodzie Żubrów.

badanie
fot. Zagroda Żubrów


Jednym z podstawowych zagrożeń dla zdrowia żubrów są inwazje pasożytnicze. Regularny monitoring koproskopowy stad wolnożyjących oraz przebywających w hodowlach zamkniętych pozwala na ocenę ekstensywności i intensywności inwazji. W stadach żubrów przebywających w zawodach regularnie podaje się środki przeciwpasożytnicze, które wpływają na ograniczenie inwazji. W populacjach wolnożyjących nie stosuje się środków przeciwpasożytniczych, ale stara się utrzymać populacje w niewielkim zagęszczeniu, gdyż wraz ze wzrostem zagęszczenia narasta problem inwazji, szczególnie widoczny w przypadku gatunków parazytofauny charakteryzujących się prostym cyklem rozwojowym.

Zwierzęta dziko żyjące instynktownie poszukują roślin bogatych w substancje aktywne biologicznie. Przykładami roślin wpływających na redukcję pasożytów są: czosnek niedźwiedzi Allium ursinum, kolczurka klapowana Echinocystis lobata i liście orzecha włoskiego Juglans regia.

Prowadzone wcześniej doświadczenie dotyczące ziołowych dodatków paszowych w żywieniu żubrów dało obiecujące rezultaty, dlatego istnieje potrzeba kontynuowania badań. Celem badań jest opracowanie lizawki solnej z dodatkiem ziół, która pozwoli zmniejszyć inwazję pasożytów występujących u żubrów. Obecnie testowane są dwa warianty lizawki, każda w oddzielnym stadzie. W trakcie podawania lizawki oceniana będzie regularnie liczba jaj, larw i kokcydiów w próbach koproskopowych. Doświadczenie jest prowadzone w dwóch zagrodach, w tym w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.

Wykonawca badań: Barbara Kołodko. Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt SGGW

ar / pless.pl, źródło: Pokazowa Zagroda Żubrów

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj