pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Edukacja

  • 16 marca 2021
  • wyświetleń: 1684

Najlepsi w województwie zmierzą się w olimpiadzie

19 marca odbędzie się wojewódzki etap olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Wystartuje w nim aż 23 zespoły z całego regionu. Z terenu działalności rybnickiego ZUS w wojewódzkich zmaganiach wezmą udział uczniowie 8 szkół: z Jastrzębia Zdroju, z Wodzisławia Śląskiego, z Rybnika, z Pszczyny, z Raciborza i z Żor.

Lekcje z ZUS, nauka zdalna
Lekcje z ZUS, nauka zdalna · fot. ZUS


Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie "Lekcje z ZUS" - cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy.

Nagrody rzeczowe i indeksy

Młodzież może wygrać w olimpiadzie wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a już na etapie wojewódzkim na najlepszych czekać będą np. słuchawki bezprzewodowe oraz opaski sportowe.
Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na coś dużo cenniejszego - przyrzeczenie indeksu lub dodatkowe punkty w rekrutacji na dobrą uczelnię np. Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i wiele innych.

Ponad 3 tysiące uczniów w Śląskim

W tym roku do szkolnego etapu zgłosiło się blisko 25 tys. uczniów w całym kraju. W województwie śląskim była największa konkurencja, bo w etapie szkolnym wystartowało 101 szkół (najwięcej w kraju) z największą liczbą uczniów, bo ponad 3,1 tysiąca. W pierwszym etapie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace ze szkoły. W piątek, podczas konkursu wojewódzkiego, będą współpracować jako zespół.

- Śmiało można powiedzieć, że młodzież, która zwycięsko przeszła etap szkolny wykazała się sporą wiedzą i osiągnęła ogromny sukces, pokonując 3 tysiące kolegów i koleżanek w województwie śląskim. Teraz zwycięskie szkoły, a jest ich 23, mają swoje trzyosobowe zespoły, które zmierzą się w wojewódzkim etapie. Tutaj zakres materiału do opanowania jest zdecydowanie większy, dlatego też oddziały ZUS chętnie angażują się w pomoc uczniom przy zrozumieniu wymaganych zagadnień z ubezpieczeń społecznych - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Największa reprezentacja w konkursie z rybnickiego oddziału ZUS

Wśród najlepszych w województwie znaleźli się uczniowie z ośmiu szkół z terenu rybnickiego ZUS, tj.: Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku, Zespół Szkół nr 2 z Jastrzębia-Zdroju, Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół nr 1 z Żor, Zespół Szkół Ekonomicznych z Raciborza i I LO z Pszczyny oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 2 z Pszczyny.

Wiedza na lata

19 marca zespoły tych szkół zmierzą się w etapie wojewódzkim. W związku z sytuacją epidemii koronawrusa konkurs będzie przeprowadzony zdalnie. Finał olimpiady zaplanowany jest na 16 kwietnia. Rybnicki oddział ZUS zorganizował warsztaty dla uczniów z zagadnień, które będą wymagane podczas II etapu olimpiady.

- Już dzisiaj można przyznać, że młodzież uczestnicząca w konkursie ma większą wiedze niż ich rodzice. Niestety, przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS powoli zmieniają ten stan rzeczy. Dzięki temu w przyszłości będą podejmować zawodowe, jak i życiowe decyzje, świadome i odpowiedzialnie - dodaje rzeczniczka.

BM / pless.pl, źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.