Edukacja

  • 29 września 2020
  • wyświetleń: 2601

Filtr do oczka wodnego - czy to konieczność?

Materiał partnera:

Projektując oczko wodne w ogrodzie, jest wiele kwestii, które powinniśmy przemyśleć. Przede wszystkim jego położenie, wielkość i głębokość, to czy chcemy hodować w nim ryby oraz co dokładnie będzie nam potrzebne (między innymi, czy koniecznym będzie założenie w oczku systemu filtracyjnego), by oczko funkcjonowało prawidłowo i cieszyło nasze oczy. Na wiele z tych pytań odpowiedzi możemy udzielić sobie sami lub z pomocą architekta zieleni czy firmy, która zajmie się budową oczka. To ta ostatnia często jest również odpowiedzialna za instalację odpowiedniego systemu filtracyjnego w oczku. I jest to częsta praktyka, gdyż bez filtra nasze oczko bardzo szybko może zamienić się w nieprzyjemne bagienko. Dlaczego filtr do oczka wodnego to dobra inwestycja i jakie są inne sposoby filtracji wody w stawie?

Filtr do oczka wodnego - czy to konieczność?


Zanieczyszczona woda



W większych zbiornikach, niż standardowe oczko wodne, filtracja wody przebiega w sposób naturalny. Jest jednak kilka czynników, które mogą obniżać jakość wody (a które czasem ciężko wykluczyć w naszych ogrodowych warunkach). Na przykład, częstym problemem mniejszych akwenów jest pojawienie się glonów.

Glony mnożą się w warunkach, w których panuje duże nasłonecznienie. Dodatkowo, im płytszy zbiornik, tym większa szansa, że się ich nabawimy. Glony barwią wodę na charakterystyczny zielony kolor i jeśli nie chcemy, by nasze oczko bardziej przypominało bagno, musimy zastosować środki prewencyjne lub zaradzić problemowi doraźnie. Najskuteczniejszą ochroną przed glonami są filtry do oczek wodnych, które dzięki kilkustopniowej filtracji, pozbywają się zielonego problemu z naszej głowy.

Filtr ciśnieniowy z lampą uv do oczka wodnego AQUA NOVA
Filtr ciśnieniowy z lampą uv do oczka wodnego AQUA NOVA


O filtrze należy także bezwzględnie pomyśleć w momencie, gdy planujemy obsadzić nasze oczko. Ryby nie mogą funkcjonować w zanieczyszczonej i niedotlenionej wodzie. W małym akwenie obie te przeszkody występować będą. Dlatego instalacja dobrego filtra jest tutaj koniecznością - oczyści on wodę z brudu, resztek pokarmu czy przemiany materii i niebezpiecznych bakterii, a także zapewni ciągły ruch wody i dotleni ją.

Jak inaczej możemy zadbać o czystość wody w oczku?



Aby pozbyć się mułu, który osadza się na dnie oczka, dobrą inwestycją może być specjalny odkurzacz, który umożliwia łatwe czyszczenie dna zbiornika. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas na ręcznym czyszczeniu całej powierzchni dna.

Dodatkowo na rynku znaleźć możemy liczne preparaty, na przykład do zwalczania glonów w oczku wodnym. Ich stosowanie przynosi skuteczne efekty, choć należy z nimi uważać zwłaszcza w przypadku, gdy posiadamy w oczku zwierzęta.

Zanim wybudujemy oczko możemy zadbać o jego czystość - wystarczy unikać budowania oczka w sąsiedztwie drzew liściastych.