pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 13 lutego 2020
  • 16 lutego 2020
  • wyświetleń: 14573

Student z Pszczyny zbudował łazika marsjańskiego z zespołem z AGH

Łazik skonstruowany przez zespół AGH Space Systems z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, którego członkiem jest Maciej Kurcius z Pszczyny, okazał się najlepszy w prestiżowym konkursie Indian Rover Challenge. Łazik Kalman pokonał 20 innych zespołów, w tym trzy drużyny z Polski.

Łazik potrafi samodzielnie poruszać się w nieznanym terenie, znajdować i dostarczać określone przedmioty, otwierać zamki czy analizować glebę. W konkursie był oceniany w 4 konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna, analiza próbek gleby.

- To ogromny sukces, podsumowujący trzy i pół roku pracy nad naszym łazikiem. Konstrukcja Kalmana była dla nas niezwykłym wyzwaniem, bardzo często skomplikowanym i wymagającym. Jednak to właśnie dzięki napotkanym trudnościom wiele się nauczyliśmy, dostrzegliśmy nowe drogi rozwoju i nieszablonowe rozwiązania. Właśnie to wyzwanie przyniosło nam dzisiejsze zwycięstwo - nie żałujemy ani chwili spędzonej nad tym projektem - napisała ekipa AGH Space Systems na Facebooku.

Loading...


Maciek Kurcius wraz z kolegą z zespołu miał okazję opowiedzieć o projekcie i wygranej ekipy z AGH w programie Dzień Dobry TVN: tutaj

- Projekt łączy ze sobą mechanikę, elektronikę, software. Nawet mamy geologów, ponieważ musimy badać obecność życia na obcych planetach - mówił w porannym programie TVN Maciej Kurcius.

W ubiegłym roku zespół z krakowskiej AGH zajął w tych zawodach 2. miejsce. Łazik będzie udoskonalany o kolejne funkcjonalności, bo w maju tego roku studenci z AGH zamierzają wziąć udział w najbardziej prestiżowych zawodach URC w USA.

Konkurs Indian Rover Challenge jest częścią Rover Challenge Series - najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie, które organizuje Mars Society. Trzecia edycja Indian Rover Challenge odbywała się w dniach 17-20 stycznia w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai w Indiach. Drugie miejsce zdobył University of Warsaw Rover Team, a trzecie - Team Rudra-SRM Mars Rover z Indii.

ar / pless.pl, źródło: AGH Kraków, AGH Space Systems, urania.edu.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.